Plamy – porady, metody, tricki!

Domowe metody usuwania plam. Firma sprzątająca Opole
Domowe metody usuwania plam to temat, który warto poruszyć.
Wybierając się na zakupy stoisz przed regałami przepełnionymi różnorodnymi środkami chemicznymi. Zastanawiasz się nad tym, jaki preparat do dezynfekcji, bądź odplamiacz okaże się najskuteczniejszy.
Często bywa tak, że decydujesz się na drogie środki, ponieważ wierzysz, że za ceną idzie skuteczność. Tymczasem jednak okazuje się zupełnie odwrotnie.
Oto kilka rad i sposobów na uciążliwe plamy. Dzięki nim zaoszczędzisz swoje nerwy oraz pieniądze, a sprzątanie w Twoim domu nabierze nowego wymiaru! Poznaj zatem domowe metody usuwania plam oraz wszelkiego brudu.

Domowe metody usuwania plam

PLAMA Z CZERWONYCH OWOCÓW I JAGÓD

Latem zmorą każdej pani domu są plamy z owoców, np. jagód czy wiśni. Taką plamę bardzo ciężko wywabić. Oto kilka znanych sposobów, by usunąć plamy.

PLAMA Z JAGÓD

Najskuteczniejszą metodą zwalczania plam z jagód jest użycie octu. Nalej trochę octu bezpośrednio na plamę lub przecieraj po niej materiałem nasączonym octem. Jeżeli nie lubisz zapachu octu, zamocz zaplamione ubranie w ciepłym mleku na całą noc. Po zakończeniu czynności wypierz w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.
Lniane ubranie zaplamione jagodami zamocz w kwaśnym mleku przez mniej więcej godzinę.
Wełniane swetry polej sokiem z cytryny i zostaw na godzinę przed włożeniem do prania
Plamy z jagód na jedwabiu polej plamę spirytusem, a następnie po 15 minutach zamocz ubranie w ciepłej wodzie.

Uwaga! Stare plamy najlepiej wywabić wystawiając ubranie na cały dzień na słońce, a następnie zamoczyć w ciepłym mleku na całą dobę i wyprać.

PLAMY Z CZERWONYCH OWOCÓW (CZEREŚNIE, WIŚNIE, CZERWONA PORZECZKA , TRUSKAWKI)

Posyp plamę solą i trzyj, aż sól zrobi się czerwona, następnie ubranie wytrzep i ponownie zasyp solą i trzyj. Całą czynność powtarzaj, aż sól przestanie wsiąkać plamę i będzie całkiem biała. Na koniec wypierz w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.

PLAMA Z WOSKU

Zdarzyło Ci się pobrudzić ubrania woskiem? Wydawałoby się, że jest to trudne do usunięcia, wręcz niemożliwe. Jednak jest prosty sposób by sobie z nim poradzić.
W tym celu posłuż się żelazkiem. Weź ręczniki papierowe lub gazę, następnie przyłóż do plamy i prasuj. Pamiętaj by żelazko było w ciągłym ruchu. Czynność powtarzaj zmieniając lub przesuwając papier w czyste miejsce, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Zwiększaj temperaturę żelazka jeśli nie udało Ci się zebrać całego wosku. Po tej czynności na ubraniach zostanie tłusty ślad. Plamę przemyj gazą zwilżoną spirytusem, a następnie wypierz ubranie w pralce zgodnie z zaleceniami na metce.

PLAMA Z KRWI

Działaj szybko – im szybciej zajmiesz się plamą, tym łatwiej będzie Ci ją usunąć !

Niestety zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, skaleczenia czy krwotok z nosa, wtedy plam z krwi nie da się uniknąć. Stosując odpowiednie metody, usuwanie plam z krwi może być skuteczne. Porady dotyczą usuwania plam z krwi z popularnych tkanin, takich jak bawełna czy poliester. W przypadku jedwabiu, zapoznaj się z informacją umieszczoną na metce ubrania – może ono wymagać czyszczenia chemicznego.

Małą plamę namocz pod kranem z zimną wodą, większe plamy będą wymagały zamoczenia ubrania w misce. Nie używaj gorącej wody, w przeciwnym razie będzie trudniej pozbyć się plamy. Nanieś mydło lub płyn do mycia naczyń. Delikatnie rozprowadź, a następnie spłucz zimną wodą. Jeśli to konieczne, powtórz czynność. Gdy plama pojaśnieje ubranie można wyprać zgodnie z zaleceniami na metce. Pamiętaj, by nie używać wysokiej temperatury w pozbywaniu się plam z krwi.

PLAMA Z KAWY LUB HERBATY

Jedną z najłatwiejszych metod pozbycia się plamy z kawy lub herbaty z ubrania jest polanie zaplamionego miejsca gorącą wodą tak aby ciecz przesiąkła przez włókna materiału. Następnie nanieś troszkę proszku do prania lub łyżeczkę sody oczyszczonej na obydwie strony, pocieraj materiał, aż detergent zacznie się pienić. Na koniec płucz ubranie, aż kompletnie rozpuści się plama.
Jeśli masz do czynienia z uporczywą plamą, spróbuj namoczyć ją w odplamiaczu w dużej misce, a następnie wypierz w pralce.

PLAMA Z CZERWONEGO WINA

Plamy z czerwonego wina bywają trudne do usunięcia. Przy użyciu mleczka do czyszczenia usunięcie tych plam z mebli nie stanowi wielkiego problemu. Jeżeli wino rozlało się na tkaninę należy ją od razu namoczyć. Nie można dopuścić, aby wyschła. W tym wypadku, najlepszym sposobem będzie użycie białego wina, sody oczyszczonej lub po prostu soli.

WILGOTNA PLAMA Z CZERWONEGO WINA:

Wilgotną plamę z wina od razu namocz. Przykryj plamę czystą ściereczką tak, aby wchłonęła trunek, nie wcierając przy tym plamy w materiał. Jeżeli masz taką możliwość namaczaj plamę w białym winie lub wodzie sodowej, tak aby była cały czas wilgotna. Po nasyceniu poplamionego miejsca, użyj czystych ściereczek, które zaabsorbują płyn, następnie nasyp na resztę sól kuchenną lub sodę oczyszczoną, które wchłoną ciecz z materiału. Powtarzaj czynność do uzyskania zamierzonego celu. Na koniec materiał włóż do pralki i wypierz z godnie z zaleceniami na metce.

SUCHA PLAMA Z CZERWONEGO WINA:

Suche plamy z czerwonego wina stanowią większy kłopot. W tym wypadku wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą lub wodę utlenioną z płynem do mycia naczyń. Nałóż uzyskaną masę na plamę i pozostaw na kilka godzin. Przez ten czas postaraj się utrzymywać masę wilgotną, dodając wody. Po wszystkim, warto ponownie zamoczyć pranie w zimnej wodzie wymieszanej z płynem do prania. Na koniec, włóż materiał do pralki i wypierz zgodnie z zaleceniami na metce.