Jak usunąć pleśń?

firma sprzatając jak usunąć pleśń Opole

Występowanie pleśni w domu nie jest zjawiskiem estetycznym a tym bardziej zdrowym! Pleśń ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i powoduje alergie. W przypadku osoby posiadającej uczulenie na grzyby pleśni jej obecność w domu może spowodować dotkliwy atak i wzmożenie objawów alergii.
Cierpi na tym nie tylko układ oddechowy, ale cały organizm. Jeśli zatem znamy już jej negatywny wpływ na nasze samopoczucie trzeba zrobić wszystko, aby pozbyć się nieestetycznej i szkodliwej pleśni w naszym domu.

Pleśń najczęściej występuje w pomieszczeniach narażonych na obecność wilgoci takich, jak kuchnia, łazienka, piwnica czy poddasze. Wilgoć jest dla pleśni idealnym środowiskiem do rozwoju. Jesienna słota i zima to czas, kiedy pleśnienie się nasila. Musimy zatem systematycznie sprawdzać, czy pleśń nie pojawia się w pomieszczeniach narażonych na jej występowanie. Czasami przyczyną występowania pleśni jest również przeciek w dachu. Jeśli znajdziemy wyraźną przyczynę występowania pleśni należy ją natychmiast usunąć. Uszczelnienie dachu i usunięcie wszystkich możliwych źródeł, przez które może dostać się woda, możemy wymienić jako pierwszą zasadę przy pozbywaniu się pleśni.

Inną przyczyną może być niedostateczna wentylacja. Jeśli tak, należy rozważyć zakup klimatyzatora, wiatraka lub pochłaniacza wilgoci.

jak usunąć pleśń

Usuwanie pleśni zaczynamy od zdrapania jej ze ściany za pomocą odkurzacza. Pamiętajmy jednak, aby szczotkę, której użyjemy do zdrapywania pleśni, po zabiegu dokładnie umyć i wysuszyć, by  w przyszłości nie przenieść grzybów pleśni na inne miejsca i sprzęty.

Po zdjęciu pleśni dokładnie przemywany miejsce, w którym występowała. Używamy do tego celu wybielacza chlorowego wymieszanego w stosunku 1 szklanka wybielacza na 1.5 l wody. Tak przygotowanym roztworem dokładnie myjemy ścianę, następnie spłukujemy czystą wodą i dokładnie suszymy. Alternatywą jest użycie innych  środków chemicznych występujących w handlu a służących do usuwania pleśni.
Umytą i wysuszoną ścianę należy pomalować farbą odporną na grzyby i pleśń.

Jeśli pleśń wystąpiła na meblach czy tapicerce należy je również dokładnie umyć i wysuszyć najlepiej wystawiając na słońce w pogodny, słoneczny dzień. Jeśli  domowe zabiegi nie przyniosą rezultatu można zlecić specjalistycznej firmie dokładne oczyszczenie tapicerki z pleśni. Takie usługi świadczy również nasz SOS Serwis.

Ostatnią, aczkolwiek najważniejszą zasadą jest zabezpieczenie się przed pleśnią poprzez utrzymywanie należytej czystości w domu, regularnego wietrzenia, zamontowania dobrej wentylacji, częstego odświeżania powierzchni ścian tak, aby nie dopuścić do wystąpienia ogniska pleśni.